Miks juuksed välja langevad?

Nii naistele kui meestele on oluline nende juuste hea tervis ja väljanägemine, see võib mõjutatada meie meeleolu, enesekindlust. Juuste väljalangemine ja kiilanemine on tänapäeval levinuim probleem dermatoloogide poole pöördumisel.

Juuksed on kompleksne organ, mis koosneb välispidisest osast, juukse kiust ning seesmisest, naha alla jäävast osast, juuksenääpsust ehk folliikulist. Juuksekasvul on 3 faasi, kasvufaas, milles juus kasvab ning ülemineku ja puhkefaas, milles juus enam ei kasva ja langeb välja.

Juuksenääpsu suurus muutub juuste kasvutsüklis

Juuksenääpsus asuvad tüvirakud uuenevad ise ja muutuvad küpsemateks, kuid väiksemaks. Nende tüvirakkude jagunemine vastutab juuste kasvu ja väljalangemise eest. Tüvirakkude rühmad koosnevad kahest biokeemiliselt ja funktsionaalselt erinevast grupist. Ühed vastutavad nende erinevate rakutüüpide eristumise ja kasvu eest, et toota juukse pigmenti. Teised tüvirakud puutuvad kokku naha papillaga, mis aktiveerib karvakasvu kontrollmehhanismi ja uue juuksenääpsu moodustumise.

Juuste kasvutsükkel

1. Anageen ehk kasvufaas kestab tavapäraselt 2-8 aastat, mille käigus raku rühmade paljunemine loob juustele aluse. Umbes 85–90% kõigist juustest on korraga kasvufaasis. Selle faasi pikkusest sõltub juuste pikkus, mida omakorda mõjutab individuaalsus ja vanus. Juuksed kasvavad umbes 10 cm aastas.

2. Katageen ehk üleminekufaas kestab 2-3 nädalat ja selle käigus juuksenääpsude kasv peatub. Juuksekiu tootmise faas on lõppenud, rakkude kasv ja pigmentatsioon peatuvad, juuksenääps eraldub nahapapillast, taandareneb, muutub väiksemaks ja juuksekarv liigub edasi puhkefaasi. Selles faasis on 1-2% juuksenääpsudest.

3. Telogeen ehk puhkefaas kestab tavaliselt 2-4 kuud. Selles faasis on moodustunud täielikult keratiniseerunud juus, mis eraldub juuksenääpsust, tavaliselt kammimise või juuste pesemise käigus. Tavapäraselt kaotab inimene 50-150 juuksekarva päevas. Ligikaudu 5–15% kõigist juustest on selles faasis korraga, kuid selle protsendi suurenemine viib juuste massiivsele väljalangemisele. Telogeen faasi lõpus siseneb juuksenääps uuesti kasvufaasi. Naha papilla ja juuksenääpsu põhi ühenduvad uuesti ja hakkab moodustuma uus karv.

Inimese kehal on 5 miljonit karvanääpsu

Sündides katab inimese keha ligikaudu 5 miljonit karvanääpsu. Peale sündi uusi nääpsusid juurde ei teki, kuid karva ja karvanääpsu suurus aja jooksul muutub. Mistahes muutus juuksekasvutsüklis võib viia juuste väljalangemiseni, mis võib olla põhjustatud stressist, geneetilisest mõjust või androgeenide metabolismist

  • juuksekasvu tsükli muutus, kus kasvufaasis olevate juuste arv väheneb ja rohkem juukseid jääb puhkefaasi
  • kasvufaasi lühenemine, mille tõttu lõppeb juuste kasv varem, nad jäävad lühemaks ja õhemaks
  • telogeenfaasi pikenemine

Mõnda juuste väljalangemist (alopeetsiat) peetakse pöörduvaks, kuna juuksetsükkel on häiritud, kuid juuksenääpsud on endiselt olemas ja järgivad juuksetsüklit isegi kiilas peanahas. Juuste väljalangemise vältimiseks kasutatavate ainete puhul on oluline see, et sellel oleks võime säilitada pikka kasvufaasi ja lühikest puhkefaasi ning parandada juuksenääpsude seisundit, nende mikrokeskkonda, mis tagabki tasakaalu erinevate juuksekasvu tsüklite vahel.

Millised toimeained aitavad juuste kasvu kiirendada?

Mis on kaunite, pikkade juuste saladus? S+ Haircare sarjas sisalduvad unikaalsed, juuksekasvu soodustavad peptiidid ning mitmed taimeekstraktid, mis aitavad juuksenääpsul kauem kasvufaasis püsida ja juuste kasvu kiirendada.

Vaskpeptiid ehk Copper Peptide (Copper Tripeptide-1) pikendab juukse kasvufaasi ja seeläbi juukse eluiga. See hoiab juukse kauem kasvufaasis, mille käigus juus kasvab enne üleminekufaasi minemist, milles juuksekasv peatub. Vaskpeptiid võib stimuleerida ebatervisliku, liiga suure kollageeni lagunemist armkoes ja aitab stimuleerida normaalset kollageeni tootmist. Stimuleerides juuksenääpsu rakkude suurenemist, toodavad need pikemaid ja paksemaid juukseid. Vaskpeptiidid suurendavad juuksenääpsude suurust, kuid ei muuda peenikesi, peaaegu nähtamatuid karvakesi kehal tekitavaid karvanääpsusid (mis on 98% kehakarvadest) terminaalseteks nääpsudeks (2% kehakarvadest), mis toodavad paksusid ja pikki juukseid. Seega ei pea kartma vaskpeptiidi sisaldusega šampooni kasutamisel kehakarvade kasvu intensiivistumist. Vaskpeptiidi sisaldavad S+ Haircare Longer Hair šampoon ja seerum.

Peptilash® Extend L ehk Biotinoyl Tripeptide-1 on kolme aminohappega kollageeni osana tuntud peptiid, mida on rikastatud biotiiniga. Seda kasutatakse juuste tugevdamiseks, juuste ja peanaha toitainetega rikastamiseks, see soodustab juuksenääpsude suurenemist ning juuste kinnitumist. See peptiid aitab vähendada juuste väljalangemist ja muuta juuksed pikemaks, juuksed on tugevamad, lopsakamad. Peptilash peptiidi sisaldavad S+ Haircare Anti Hairloss, Anti Dandruff sarjad, Gentle Gentleman meeste šampoon ning palsamid.

S+ Haircare tooted aitavad juustel kasvad tugevamaks, pikemaks tänu toodetes sisalduvatele peptiidiele ja taimeekstraktidele
Pikkade, kaunite juuste kasvule aitavad kaasa S+ Haircare toodetes sisalduvad peptiidid ja taimsed ekstraktid

S+ Haircare Anti Hairloss šampoon ja seerum aitavad võidelda juuste väljalangemise vastu, sest selles sisalduvad taimsed ekstraktid Baikali tihasheinast ning nisu- ja sojaidudest suurendavad raku energiat ja aktiveerivad juuksenääpsude tüvirakke, kaitstes neid samal ajal vananemise eest. Juuste väljalangemise vastased Anti Hairloss šampoon ja seerum stimuleerivad juuste kasvu, suurendavad juuste tihedust, vähendavad juuste väljalangemist, taastavad juuste terve ja tugeva välimuse.

India karusmari ehk amla võitleb peanaha vananemisega enne, kui vananemismärgid ilmnevad. See hoiab ära juuksenääpsu väiksemaks muutumise ja nõrgenemise, tasakaalustab peanaha olukorda ja ergutab vereinget. Ka humala ekstraktil on juuste väljalangemise vastane mõju, seda soovitatakse kasutada juuste kasvu stimuleerivates toodetes. S+ Haircare meeste šampoonis Gentle Gentleman ja kõõmavastases Anti Dandruff sarjas leidub rohkelt humala ja amla ekstrakti.

S+ HAIRCARE TOOTED ON SAADAVAL:

Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

Salvesta Lisainfo